21 февруари 2009

Четвърто място за Момчил Караилиев в Бирмингам

Най-добрият български състезател в тройния скок в момента Момчил Караилиев завърши на четвърто място на международния турнир Aviva Grand Prix в Бирмингам тази вечер. Роденият в Сливен атлет приключи надпреварата с резултат от 16,78 метра, постигнати от първи опит. Възпитаникът на Атанас Иванов записа следната серия: 16,78 м, 16,70 м, Х, 16,45 м, Х, 16,49 м. Първото място зае кубинецът Давид Жире със 17,13 метра. Втори се нареди бразилецът Жадел Грегорио с 16,91 метра, а трети завърши американецът Брандън Рулхац с 16,89 метра.

Снимка: списание "Атлетика"

Ефтимова пета на 60 метра в Бирмингам с изравнен рекорд, американка оглави световната ранглиста

Българската спринтьорка Инна Ефтимова завърши на пето място на 60 метра на международния турнир Aviva Grand Prix в Бирмингам днес. Възпитаничката на Фиданка Борисова изравни личния си рекорд от 7,26 секунди. Тя постигна същия резултат и в предварителните серии. Първото място с нов най-добър резултат в света за сезона спечели американката Кармелита Джетър със 7,11 секунди. Втора завърши Тахеша Хариган (Вирджински острови) със 7,18 секунди, а трета се нареди Чандра Стъръп (Бахама) със 7,29 секунди. Пред българката финишира само още световната шампионка от Валенсия`2008 Анджела Уилямс (САЩ) със 7,23 секунди. След Ефтимова се наредиха американката Стефани Дърст (7,37) и двете представителки на домакините Джойс Мадуака (7,40) и Елейн О`Нийл (7,40).

Впечатление прави, че българката е тръгнала най-бавно от всички състезателки на старта във финалното бягане - 0.204, което означава, че при по-добър старт Ефтимова със сигурност щеше да покрие норматива за европейското първенство от 7,24 секунди. Най-бърза на старта във финала е била Чандра Стъръп от Бахама - 0.129.

Снимка: iampp.net

Наш треньор гони световен лидер

Георги Помашки, който е треньор по лека атлетика в Гърция от 1988 г., е изгонил от групата си световния лидер в скока на дължина Луис Цатумас.

Разлъката

Разлъката е станала през есента на 2008 г., заради неразбирателства между двамата, задълбочили се след слабото представяне на състезателя на Олимпийските игри в Пекин.
Цатумас водеше ранглистата в дисциплината през последния летен сезон с 8,66 м. В китайската столица гъркът влезе във финала на скока на дължина с първи резултат от квалификациите - 8,27 м. В решителната битка атлетът записа три фаула.
„В изключително добра форма съм. Сигурен съм, че ще взема медал", се изхвърли преди заминаването си за Пекин Цатумас.
Луис за втори път сменя Помашки с Димитри Василико. Последният се грижи за подготовката на Луис от 2005 г. до 2007 г. Гръцкият шампион в хоризонталния скок държи най-добрия резултат в дисциплината тази година - 8,20 м.

Тренерът

Помашки продължава да работи с гръцки атлети. В края на миналото хилядолетие българинът беше наричан в южната ни съседка „Бащата на медалите". Той доведе Ники Ксанту до бронзов медал на световното в скока на дължина в Атина'97, Вула Циамита до световна титла в тройния скок в Севиля'99.