07 март 2009

Бухалов се класира на финал

Спас Бухалов намери място във финала в овчарския скок на европейското първенство по лека атлетика в зала в Торино (Ит).
Той е сред седмината, които преодоляха летва, поставена на 5,70 м височина. Квалификационната норма беше 5,75 м, но финалната осмица беше определена без достигането й. Пловдивчанинът започна състезанието с преодоляване от раз на 5,40 м. На 5,55 м срещна известни трудности и остана в играта след три опита. Бухалов премина 5,65 от първото си засилване, а 5,70 м от второто.
От надпреварата отпаднаха шампионът от предишната европейско първенство в зала в Бирмингам'07 Дани Екер (Гер) и бившият световен първенец Джузепе Джибилиско (Ит).
Финалът в дисциплината е утре в 16,25 часа.

Джоко скочи 8,00 м за финал

Николай Атанасов се класира за финала в дисциплината скок на дължина на европейското първенство по лека атлетика в зала в Торино (Ит).
Джоко стана един от тримата атлети, които се справиха с квалификационната норма. Петият от световното първенство в зала от Валенсия'08 скочи във втория си опит 8,00 м, колкото се искаше за директно попадане във финала. В първото засилване в сектора Атанасов записа 7,88 м.
Другите двама преминали осемте метра са германците Себастиян Байер - 8,12 м, и Нилс Винтер - 8,04 м.
Борис Божинов и Атанас Русенов не успяха да намерят място сред финалистите. Боби скочи недостатъчните 7,48 м, а след това последваха два фаула за него. Русенов регистрира 5,51 м в единствения си сполучлив опит в квалификациите.
Йухо-Мати Пимиа (Фин) намери място в осмицата, която ще разпределя медалите утре в 17,45 часа, с най-слаб резултат - 7,94 м.
Фаворитът за титлата Луис Цатумас (Гър) не премина квалификацията, след като реализира 7,79 м. Резултатът го класира на 12-а позиция. През сезона той има преодоляни 8,20 м. Това е пореден провал за гърка на голямо състезание. През миналата година бившият състезател на българина Георги Помашки оглавяваше световната ранглиста на открито с 8,66 м. На Олимпийските игри гъркът влезе във финала на скока на дължина с първи резултат от квалификациите - 8,27 м, а в решителната битка атлетът записа три фаула.

Ефтимова с лекота на полуфинал

Инна Ефтимова намери място в полуфиналите на 60 м на европейското първенство по лека атлетика в зала в Торино (Ит).
Възпитаничката на Фиданка Борисова финишира втора в серията си със 7,31 сек. Изпревари я една от фаворитките за титлата Евгения Полякова (Рус), която записа 7,30 сек. Третата позиция, което дава директно място в следващата фаза на състезанието, зае Мария Аврора Салвано (Ит) - 7,34 сек.
Езине Окпараебо (Нор) записа най-бързо време от сериите. Тя коригира националния рекорд на страната си със 7,22 сек. Верена Шайлер (Гер), Анна Гефлик (Рус) и Полякова са със 7,30 сек.
В 17,45 часа Ефтимова отново ще застане на старта в битката за попадане сред най-добрите осем. Финалът е утре.

Мъжки спринт

Представителят ни в мъжкия спринт Веселин Панков отпадна от състезанието. Българинът финишира пети в серията си с 6,80 сек, а първото място с 6,53 сек стана притежание на скандалния Дуейн Чембърс (Вбр). Директно място в полуфинала си осигури и Кристоф Люметр (Фр) - 6,71 сек. Преди Панков финишираха Анхел Давид Родригес (Исп) с 6,73 сек и Арналдо Абрантес (Пор) - 6,78 сек. Веско има лично постижение за сезона 6,75 сек.
"Малко съм нервен, но това е в рамките на нормалното. Иначе се чувствам добре. Физически и психически съм фокусиран в бягането си и към най-добър резултат, каза Чембърс, който записа постижение в сериите само с 0,02 сек по-слабо от личното си за сезона. - Има много въпроси от медиите насочени към мен и книгата ми. Но аз съм сигурен в бягането си и искам най-доброто.
"Полуфиналите в спринта при мъжете са днес от 18,00 часа.